כל מה שצריך לדעת על אלרגיות

אלרגיה היא תגובה של המערכת החיסונית לאלרגנים וידוע כי הינה תורשתית.  תגובה אלרגית נגרמת כאשר אדם חשוף לאותם אלרגנים, חומרים כגון עובש, אבק, פרווה של חיות ועוד.  ידוע כי אנשים מגיבים באופן שונה לאלרגיות אולם לחוקרים עדיין לא ברור באופן חד משמעי האם התגובה השונה של אנשים לאלרגיות, מקורה בגנים או במערכת חיסונית חלשה.

למה אלרגיה עלולה לגרום?

freedigitalphotos.net | By David Castillo Dominici

freedigitalphotos.net | By David Castillo Dominici

ישנם אלרגנים שלהם השפעה שונה על גופינו, למשל אלרגיה לחיות יכולה להשפיע על העיניים ואילו אלרגיה לצמחים יכולה לגרום להתעטשות.  הסימפטומים של האלרגיות השונות יכולים לבוא לכדי ביטוי בגירוד, פריחה, התנפחות, התעטשות רבה, עיניים דומעות ובמקרים חמורים להתקף אסטמה, הלם אנפילקטי ואף מוות.

כיצד נחשפים לאלרגנים?

בבית – רהיטים, אבק, עובש ואפילו מקקים יכולים לגרום לאלרגיה, לכן אם יש בבית בן משפחה אלרגי חשוב להקפיד אפילו עוד יותר על הניקיון.

בחוץ – אלרגנים המועברים באוויר כגון זיהום אוויר, אבקני פרחים, עצים ודשא. 

עקיצות – עקיצות של דבורים, צרעות או עכביש.

דרך העור – ישנם אלרגנים היכולים גם להיספג בעור על ידי חשיפה למגע עם צמחים כגון אלון או חומרים כימיים המצויים למשל בחומרי ניקוי או קוסמטיקה. ישנם אנשים שאלרגים למתכות הגורמות לפריחה על הגוף.

חיות מחמד – לרוב אנשים אלרגים לחתולים וכלבים, להם אלרגנים ברוק, בפרווה ובשתן.

תזונה – אחת הדוגמאות המובהקות היא אלרגיה לאגוזים או לבוטנים.  ידועה גם גם אלרגיות לתרופות מסוימות.

כיצד מאבחנים אלרגיה?

ישנן 3 דרכים נפוצות בהן ניתן לאבחן אלרגיות:

  1. אלרגולוג (רופא המומחה לאלרגיה) יטפטף על העור טיפות של חומרים הידועים כאלרגנים, אח"כ באמצעות מחט דקיקה ישרוט בעדינות את העור על מנת להחדיר אותם, במידה ואחרי 15 דקות נוצרה תגובה אלרגית הוא ידע לאבחן מהם הגורמים לאלרגיה.
  2. בדיקת מדבקה המוצמדת לעור לכמה ימים.
  3. בדיקת דם.

מהן דרכי הטיפול

הדרך הטובה ביותר היא הימנעות מהאלרגנים, אבל מאחר ובמקרים רבים זה לא תמיד אפשרי, ניתן לקנות טיפול תרופתי ללא מרשם או במקרים חמורים יותר לפנות לרופא לקבלת תרופה עם מרשם.  בנוסף ניתן לקבל טיפול מונע באמצעות זריקות חיסונים.

מערכת האתר

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים:

תגיות