מהם הנזקים הבריאותיים של חומרי הניקוי ואיך להיזהר מהם?

Photo by Kaboompics .com from Pexels

Photo by Kaboompics .com from Pexels

כשאנו רוכשות מוצרי ניקוי על סמך הפרסומות המפתות בטלוויזיה, אנו מצפות שהם יעשו פעולה אחת ופעולה אחת בלבד: ינקו! אנו משקיעות לא מעט משאבים ברכישת מגוון רחב של מוצרים כמו סבונים, חומצות, מרככים, פוליש ומוצרים ריחניים מסוגים שונים, במטרה לנקות, לחטא, למרק ולצחצח את הבית שלנו, כך שיהיה נקי ונעים ככל הניתן. רובנו לא מודעות לכך שאותם חומרים גם "תורמים" לא מעט למידת זיהום האוויר הביתית ויכולים להיות רעילים אם בולעים אותם, אך גם מסוכנים אם מגיעים עמם במגע ישיר או דרך האוויר.

לאילו סוגי נזקים הם גורמים?

בארה"ב, חומרי הניקוי אחראים לקרוב ל-10% מתוך כלל המקרים של חשיפה לרעלים, כמחצית מהם הם ילדים בני שש שבלעו או שפכו בטעות את חומרי הניקוי בתוך הבית ונפגעו כתוצאה מכך. לכן, חשוב מאוד להיזהר בשימוש בחומרים אלו ליד ילדים קטנים וסקרנים.

חומרי ניקוי יכולים לגרום לנזקים בריאותיים שונים. חלקם יכולים לגרום לנזקים מיידיים כמו רגישות של העור, עיניים דומעות או אפילו כוויות כימיות, בעוד שאחרים מקושרים למחלות ארוכות טווח וכרוניות, כמו למשל סוגים שונים של מחלת הסרטן.

הסוגים המסוכנים ביותר של חומרי הניקוי הם אלו המיועדים לניקוי תנורים וחומרים לניקוי אסלות. חומרים אלו יכולים לגרום לעיניים שורפות, כוויות בעור ואם בולעים אותם- כוויות בוושט ובגרון.

רכיבי הניקוי הבעייתיים ביותר הם כלור ואמוניה, שידועים כחומרים היוצרים גירוי בעיניים, באף, בגרון ובריאות – ולכן הם אינם מומלצים לשימוש בקרב חולי אסטמה. גם תוספי הריח שמוסיפים לחומרי הניקוי מסוכנים לכשעצמם, היות והם יכולים לגרום לכאבי ראש, גירויים מסוגים שונים, עיניים דומעות ועוד.

קיים גם נזק סביבתי מצטבר – שאריות כימיקלים מחומרי הניקוי מגיעות למים ולאדמה, נספגות במי התהום ומזהמות אותם.

טיפים לשמירה על בריאותנו

  1. עברו למוצרי ניקוי אקולוגיים – הם מורכבים מחומרים עדינים הרבה יותר ולכן לא גורמים לגירויים כמו חומרי הניקוי הרגילים. יחד עם זאת, הם מספיק חזקים כדי לקבל נקיון טוב. הם אינם מכילים חומרי ריח אגרסיביים ולאחר שתתרגלו תגלו עד כמה הריחות של חומרי הניקוי הרגילים הם סינתטיים ומשתלטים. כמובן שהם גם אינם מזהמים את הסביבה.
  2. את רוב המשטחים ניתן לנקות באמצעות מים מהולים בחומץ רגיל. אל תחששו מריח החומץ, הוא מתנדף במהירות ואינו משאיר זכר. החומץ כמובן אינו רעיל וגם זול וזמין מאוד. כאן בכתבה תמצאו עוד כמה אלטרנטיבות ידידותיות לחומרי ניקוי שכנראה יש לך כבר בבית >>
  3. מומלץ להימנע מרכישת מוצרי ניקוי ריחניים כי אין סיבה להוסיף חטא על פשע.
  4. קראו היטב את הרכיבים על התווית, הימנעו מרכישת מוצרים על בסיס חומצה וכלור.
  5. אל תוותרו על שימוש בכפפות חד פעמיות – זה ימנע מגע ישיר עם החומרים וישמור על עור הידיים.
  6. חשוב לפתוח חלונות ולאוורר את הבית.

לסיום, הנה סרטון משעשע שיעזור לכן לנקות את הבית לפסח בלי להשתגע:

מערכת האתר

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים: