4 סיבות מדוע הדיאטה איננה מצליחה

belly-black-and-white-body-42069מי מאיתנו לא מכירה את המשפט "ממחר דיאטה"? בחג יש לנו תחושה שאכלנו יותר מדי ושביום שאחרי זאת הזדמנות מצוינת להתחיל בדיאטה.

לרובנו זאת לא הפעם הראשונה בה התחלנו בדיאטה אבל פעמים רבות הדיאטה פשוט לא מצליחה בגלל סיבות שונות, הנה כמה מהמרכזיות שבהן:

1. הצבת יעד הרזיה גדול מדי בתקופה קצרה מדי – רוב האנשים שמתחילים דיאטה מציבים יעד של 5-15 ק"ג תוך חצי שנה, וזה נחשב ליעד מתון למדי. בפועל, מחקרים מראים שבממוצע אנשים מצליחים לרדת רק 2.2 ק"ג בשנה, והמתמידים ביותר יגיעו ל-5 ק"ג. הפער גדול מאוד ורק קומץ מהאנשים יעמדו ביעד שהציבו לעצמם. הצבת יעד שאיננו ריאלי גורם לתסכול ובסופו של דבר לכישלון.

עדיף להציב יעדים נמוכים יותר, ולפזר אותם בנקודות זמן תכופות יותר, נניח: ק"ג אחד בחודש. כך צוברים הצלחות במקום לצבור כשלונות.

2. כניעה לפיתויים והתעלמות מתחושת הרעב והשובע של הגוף – כמה שניות חולפות מהופעת הפיתוי ועד הפעלת מנגנון ההיגיון והמשמעת העצמית. ברגע הזה יתכן וכבר אכלתם את החטיף או הממתק וזה כבר מאוחר מדי. לכך מצטרפת העובדה שאנחנו לא רגילים להקשיב למנגנון הרעב והשובע. זהו מנגנון מולד שקיים אצל תינוקות, שלא יאכלו כשהם לא רעבים. רובנו מחזיקים בהרגלי אכילה לקויים, ולא יודעים להפסיק לאכול כשאנחנו שבעים.

מרבית תכניות הדיאטה מציעות תפריט קבוע, לפי זמנים. אכילה כזאת גורמת לנו לאבד לגמרי את מנגנון הרעב והשובע, אנחנו נאכל מה שרשום וכמה שרשום, וכנראה גם נרגיש שזה לא מספיק (רק כי אנחנו בדיאטה).

כדי להתמודד עם המנגנון הזה, צריך להכיר את הפיתויים עוד לפני שהם מגיעים ולתכנן את דרך הפעולה. למשל: לפני ישיבה במשרד, אם אתם יודעים שיהיה כיבוד, נסו לתרגל ולהחליט מראש מה וכמה תאכלו, אם בכלל. זה יעזור לכם  להשהות את הכניעה לפיתויים ולהשאיר את הזמן והמקום להיגיון.

תרגול של רעב ושובע אינו עניין רגעי, אלא דרך חיים. במקום להסתמך על תכנית דיאטה, נסו לשים לב מתי אתם אוכלים, מה ולמה. יומן אכילה יעזור בכך מאוד. רשמו לא רק מה אכלתם ומתי, אלא גם למה אכלתם ואיך הרגשתם לאחר האוכל.

3. משמעת עצמית – נהוג לחשוב ששמירה על תזונה נכונה היא עניין של משמעת עצמית. למרבה ההפתעה, מסתבר שאין קשר. אדם יכול להיות בעל משמעת עצמית בכל תחום אחר בחיים: עבודה, משפחה, התחייבויות, אבל בדיאטה זה לא יעזור לו כלל.

הסיבה היא שאנו תופסים את האוכל כבלתי מזיק. לדוגמה: ברור שלא נשמין אם נאכל בורקס קטן אחד. הבעיה היא שהמוח לא יודע להגדיר כמה בורקסים כן יגרמו לנו להשמין, ולכן הבורקס נתפס כלא משמין ולכן לא מזיק. אם הוא לא מזיק – הוא לא מפעיל אצלנו את מנגנון המשמעת העצמית. בנוסף, זהו לא אוכל שאנחנו אוכלים בצורה מתוכננת כחלק מהתפריט היומי, ולכן "לא נספר" על ידי המוח.

גם כאן, יומן אכילה יעזור מאוד לראות את כל המקומות בהם "לא ספרנו", ולהבין איך הם נאספים לכדי כמות משמעותית בסוף היום.

עוד דרך שהוכחה כיעילה מאוד היא להציב קו ברור מראש. לא להגיד לעצמנו ש"מדי פעם זה בסדר", אלא להגיד מראש "אף פעם לא". אז גם אנחנו לא עסוקים במחשבות "האם עכשיו מותר", ומראש לא חושבים על האפשרות לאכול. מחקרים הראו שכאשר אדם אומר לעצמו לא מוחלט, הוא מפסיק לחשוב על הפיתוי. אם לעומת זאת, הוא אומר לעצמו "לא עכשיו! אבל אולי אחר כך כן", הוא ימשיך לחשוב על הפיתוי כל הזמן.

מסתבר שהמוח שלנו הוא החלק הכי חשוב בדיאטה. קראי כאן בכתבה כיצד המוח שלנו משפיע על הדיאטה והוא זה שלמעשה יכול להשפיע על הצלחה או כישלון >>

4. פעילות גופנית תורמת להשמנה – נשמע מוזר, אך מחקר שנעשה בנושא הראה כי נשים ששילבו בדיאטה פעילות גופנית, לא ירדו יותר במשקל מאשר אלה שלא עשו פעילות גופנית. מסתבר שהפעילות הגופנית הגבירה אצלן את תחושת הרעב כפיצוי על המאמץ הגופני, ולמעשה הנשים שעשו פעילות גופנית אכלו יותר מכפי שאכלו לפני כן!

אז כמובן שפעילות גופנית תורמת לבריאות, אבל לא בהכרח תעזור לדיאטה. מומלץ וחשוב לשלב פעילות גופנית כחלק מאורח חיים בריא, פחות מומלץ לחשב כמה קלוריות שרפתן במהלך הפעילות, כי זה פשוט לא משקף את ההשפעה על הגוף. יש לשלב פעילות גופנית בונה שריר, כמו משקולות ותרגילי כוח, יחד עם פעילות אירובית כמו הליכה, רימה, שחיה או אופניים.

מערכת האתר

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים:

תגיות