זה יכול לקרות לכל אחד: טיפול ייחודי למכורים למשככי כאבים

freedigitalphotos.net | By koko-tewan

freedigitalphotos.net | By koko-tewan

אנחנו רגילים לחשוב על מכורים כעל אנשים בשולי החברה, אנשים במצוקה כלכלית, כעל משהו שלא קורה לאנשים נורמטיבים, עובדים, מתפקדים. אבל הפעם רצינו להעלות למודעות התמכרות שיכולה לקרות לכל אחד, של חומרים חוקיים לחלוטין, כאלה שמקבלים מהרופא: התמכרות למשככי כאבים.

הכוונה לא לאקמול או נורופן, אלא למשככי כאבים חזקים – אופיאטים – שניתנים לאנשים אחרי ניתוחים, או למי שסובל מכאבים קשים. אלה תרופות חזקות מאוד שניתנות לפי מרשם בלבד, ולמרבה הצער גם ממכרות מאוד. אלה תרופות שמיוצרות מצמח הפרג, ממש כמו אופיום והרואין, והשפעתן דומה.

אחרי ניתוחים, הרבה מאוד אנשים מקבלים משככי כאבים חזקים בבית החולים. ההתמכרות באה לידי ביטוי קודם כל בפיתוח עמידות של הגוף, כך שכדי לשכך את הכאבים יש צורך להגדיל את מינון התרופה בכל פעם. הבעיה היא שאם ממשיכים להגדיל את המינונים, הגוף מפתח תלות בתרופות והאדם מפתח התמכרות, ובכל פעם שמנסה להפסיק לקחת את התרופות הוא יפתח סממני גמילה קשים.

התופעה הזאת נפוצה יותר ממה שחושבים. אנחנו רגילים להסתמך על תרופות כדי לפתור כל מצוקה גופנית או נפשית, וקל מאוד לקחת כדור ולשכוח מהכאבים, ולהמשיך בשגרת החיים הרגילה שלנו, ללא הפרעות. לעתים לוקח זמן לאדם להבין שהוא לא יכול בלי הכדורים, ושיש לו בעיה. גם אז, לרוב תהיה הסתרה או בושה סביב ההתמכרות ולכן קשה יותר לעזור.

בנוסף, עד היום לממסד הרפואי לא היה מענה של ממש להתמכרות למשככי כאבים, ולא היתה צורת טיפול מסודרת. הגמילה נעשתה במרכזי גמילה, כרוכה באשפוז ארוך ובהתנתקות משגרת החיים, קשה היה להסתיר ולהצדיק את ההיעדרות הממושכת והתהליך היה ארוך, קשה ולא נעים.

בבית החולים ברזילי באשקלון, קיים מרכז ייחודי לגמילה ממשככי כאבים אופיאטים, אליו מגיעים מטופלים מכל העולם. המרכז הוקם על ידי ד"ר אנדרה וייסמן, אשר מבצע גמילה תרופתית בהשגחה רפואית מלאה.

מדובר באשפוז קצר, יום וחצי בלבד, במהלכו המאושפז עובר גמילה פיזית מלאה מהחומר, בהשגחה רפואית צמודה ותוך מתן מענה לכל תופעות הגמילה, כך שהסבל הפיזי הכרוך בגמילה מינימלי. זמן האשפוז הקצר הוא יתרון של ממש עבור אנשים שמעוניינים לעבור את התהליך באופן דיסקרטי, בלי הצורך להסביר לסביבה לאן נעלמו.

צפו בסרטון מתוך התכנית של אפרת אנזל, בו ד"ר אנדרה וייצמן מספר על טיפול הגמילה הייחודי:

andre

 

מערכת האתר

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים: