הדברה טבעית: הצמחים שירחיקו מזיקים מביתכם

נדמה לכם שהחרקים מגיעים ממרחקים רק כדי לטעום מהתבשילים שהכנתם? אתם לא לבד. חום הקיץ גורם לנמלים, עכבישים, יתושים ושאר יצורים לצאת מהחורים ולחפש ארוחה דשנה או מקום ללון דווקא אצלכם בבית (ובדרך כלל בזמן הגרוע ביותר). אמנם הפיתוי לשלוף את תרסיסי ההדברה הוא גדול, אבל החומרים האלו מזיקים לבריאות ועוזרים לטווח קצר בלבד.

freedigitalphotos.net | By Michelle Meiklejohn

freedigitalphotos.net | By Michelle Meiklejohn

אז איך בכל זאת אפשר להרחיק כל מיני מזיקים בדרך בריאה ויעילה? אם נסתכל סביבנו נראה שיש מי שכבר גילו את הסוד, ולא מדובר במדביר השכונתי – אלא בצמחים שונים שיודעים איך לגרום לחרקים לנוס על נפשם.

 צמחים ארומטיים – לא רק ריח טוב

מסתבר שישנם צמחים המדיפים ריחות חזקים ויודעים לדחות חרקים שונים, כולל את היתושים המעצבנים שנטפלים אלינו כל קיץ. בין הצמחים האלה ניתן למצוא את הפלקטרנתוס, הבזיליקום, מרווה, רוזמרין, זעתר, גרניום, נענע, מליסה ועוד. ניתן ליצור מול החלון שורת עציצים של הצמחים הללו, שרבים מהם גם אכילים, וכך ליהנות גם מתבלינים אורגניים וגם מהרחקת חרקים מהבית.

עלי דפנה בארון ומחטי אורן נגד נמלים

אם שיירות הנמלים מופיעות אצלכם בתדירות גבוהה, אתם יכולים לפזר מעט מחטי אורן או קינמון במקומות האהובים עליהם. כדי להרחיק חרקים מהארונות אתם יכולים להניח בהם מעט עלי דפנה, אבל בגלל מרירות העלים חשוב לא להגזים בכמויות ולהחליף אותם מידי פעם.

שמנים ותמציות צמחים

עוד פיתרון שיכול לעזור בהרחקת חרקים, נמלים ותיקנים הוא תמציות מדיפות ריח, שעשויות פעמים רבות מאותם צמחים שדיברנו עליהם בסעיפים הקודמים. ניתן להוסיף כמה טיפות לבנדר למי שטיפת הרצפה להרחקת נמלים, למשל. אפשרות נוספת היא לטפטף לתוך מבער שמנים ארומטיים (או לתוך נר קטן) שמן לבנדר/ציפורן/ציטרונלה/מנדרינה שריחם מרחיק את החרקים מהבית. 

גם חתולים ועכבישים יכולים לסייע בהרחקת חרקים

כמו שראינו, צמחים יכולים להוות חזית אמיתית במלחמה מול החרקים, אבל להגנה מושלמת אפשר ומומלץ להיעזר באויבים הטבעיים של החרקים – העכבישים והחתולים. אמנם קורי העכביש לא נראים טוב במיוחד על התקרה, אבל הם מהווים מלכודת יתושים וזבובים יעילה במיוחד. לעומתם החתולים בדרך כלל לא מתעסקים עם חרקים קטנים כל כך, אבל הם כן אוהבים לתפוס מקקים, ערצבים, נדלים, עכברים וחולדות, וחשוב מכך – נחשים.

כאן נסכם ונאמר שבדרך כלל כדאי לנסות את האופציה הטבעית לפני שמרססים כימיקלים רעילים בבית. אחרי הכל, עדיף לחלוק את הבית עם עכביש ואפילו עם כמה נמלים או חיפושיות מאשר לפגוע בבריאות שלכם ושל המשפחה.

מערכת האתר

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים: