כך תמנעו התרבות יתושים בסביבתכם הקרובה

כמה שהם קטנים, כך הם גם מסוכנים – לא מזמן הוכתרו היתושים בתואר "אחת החיות המסוכנות ביותר לאנושות" והסיבה היא לא העקיצות האדומות והמגרדות שהם מעניקים לזרועותינו אלא המחלות שהם נושאים ועלולים להעביר אלינו. למרבה המזל, יש הרבה מה לעשות בעיניין וכולנו יכולים לפעול כדי לצמצמם את מכת היתושים הקיצית שפוקדת אותנו כל שנה. איך עושים את זה? הנה כמה כללים חשובים למלחמה ביתושים:

freedigitalphotos.net | By SweetCrisis

freedigitalphotos.net | By SweetCrisis

  • יבשו את מקורות המים העומדים בסביבתכם הקרובה – בין אם מדובר בשלולית קטנה שנוצרה כתוצאה מהשקיה מוגזמת, בטפטוף מהמזגן, בכלי שנאגרו בו מים או בדליפה מהביוב – יתושים מתרבים במים וחלקם יכולים להתרבות גם במקווי מים זעירים ולכן צריך להיות יסודיים מאוד בייבוש הביצות הקטנות בסביבתנו הקרובה.
  • גדלו כמה דגים בבריכת הנוי שלכם – היתושים אוהבים מאוד את בריכת הנוי שלכם, אבל אם תשימו בהן דגים הם יאכלו את ביצי היתושים וכך ימנעו מהם מלהתרבות בסביבת הבריכה. דגי הגמבוזיות נחשבים למצטיינים בתחום, אבל מסתבר שגם דגים אחרים משיגים אפקט דומה. 
  • נתקלתם במים עומדים? צלצלו למוקד העירוני/איזורי – כשמדובר במים עומדים בשטח ציבורי או אפילו בחצר פרטית שבעליה לא מוכנים לטפל בנושא, ניתן לפנות למוקד העירוני או האיזורי ולבקש לפתור את הבעיה. זהו בהחלט אחד התפקידים שלהם והם אמורים לבצע אותו בשמחה.
  • אל תתפתו להשתמש בכל מיני פטנטים להרחקת מזיקים – רבים מהפטנטים שמוצעים היום בשוק פשוט לא עובדים על יתושים: הם אולי מצויינים להרחקת זבובים, אבל לידידנו היתוש יש גורמי משיכה ודחייה שונים מאשר לזבוב ולכן בדרך כלל לא ניתן ללכוד אותו באותה הצורה. אם אתם בכל זאת נתקלים בפטנט שנראה לכם טוב, מומלץ לעשות עליו חיפוש קצר בגוגל ולקרוא ביקורות משתמשים לפני שאתם מוציאים עליו את מיטב כספכם.
  • נעקצתם? אתם לא חייבים לסבול – בשנים האחרונות הופיע בארץ יתוש בשם "הנמר האסיאתי" שעקיצותיו נחשבות למציקות במיוחד, אבל בינינו, גם עקיצה מיתושים רגילים היא לא תענוג גדול. כדי להקל על העקיצות אפשר לקרר מעט את המקום באמצעות מים קרים או אפילו קרח ולאחר מכן למרוח על העקיצה אלוורה או מעט תמצית לוונדר, אותן ניתן להשיג בחנויות טבע או בבתי מרקחת. בכל מקרה, גירודים רק מחמירים את המצב ולכן כדאי להימנע מהם ככל האפשר.

לסיכום, יתושים הם בהחלט עסק לא נעים, אבל אפשר להקטין את מספרם יחסית בקלות. כל מה שדרוש הוא קצת תשומת לב ומאמץ קטן של כולנו – שיכול לעשות את ההבדל הקטן (או הגדול) כבר בקיץ הקרוב.

מערכת האתר

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים: