מה הקשר בין ויסות חושי לדיסלקציה וקשיי קריאה ואיך אפשר לעזור?

child readingישנם ילדים המתקשים בקריאה, ולא ברורה הסיבה. כל הבדיקות הרפואיות תקינות ולמרות כל השיעורים הפרטיים וההוראה המתקנת, הם עדיין לא קוראים טוב. יכול להיות שהילד מצליח בכל תחום אחר, למשל בחשבון, אך מגלה קשיים בתחום הקריאה או הבנת הנקרא. לעתים הוא קורא, אבל לאט והקריאה מעייפת ומתסכלת אותו.

קשיים כאלה עשויים להצביע על קושי בעיבוד המידע החזותי, או בקשב החזותי (Visual attention). בכתבה נרחיב יותר איך מזהים את הבעיה ומה הפתרונות הקיימים.

מה הסימנים שיכולים לרמז על כך?

  • הילד מתעייף, מאבד ריכוז ומתוסכל לאחר זמן קצר של קריאה.
  • הקריאה איטית, הילד מעדיף שיקריאו לו.
  • הילד מזהה בקלות אותיות בודדות או אפילו מילים, אך מתקשה להתמודד עם דף קריאה הכתוב בכתב צפוף או שיש בו צבעים שונים.
    ילד כזה יבקש לקרוא "שורה אני שורה את/ה" , יספור את השורות, יתעייף ויתייאש מהר.
  • הילד מאבד את המקום לעתים תכופות, במיוחד במעבר משורה לשורה, או בהעתקה מהלוח.
  • הילד לא שם לב לפסיקים ונקודות.
  • אם הילד סובל מהפרעות בוויסות החושי. למשל: נרתע ממגע או רגיש למרקמים, לתווית של הבגד, ילד שרגיש לרעשים כמו רעשי אכילה של ילדים אחרים מסביבו, או סובל מרגישות יתר לריחות. כל אלה מעידים על ויסות חושי לא מאוזן, וזה יכול לרמז על הפרעה גם בתגובה לגירוי ויזואלי.
  • אם לילד אין בעיות במקצועות אחרים, כמו חשבון וכן אם הוא לא נרתע ממשחק בטלפון או מקומיקס, אז באמת יש יסוד לחשוב שהקושי בקריאה מגיע מעומס חזותי שהוא חווה כשהוא נתקל בדף מודפס מלא.

מה ניתן לעשות?

ראשית, חשוב להבין שהבעיה לא בהכרח בעין. הדבר דומה לילדים הסובלים מתווית החולצה ('הטיקט'), למרות שאין להם שום בעיה רפואית בעור. יחד עם זאת, כדי לשלול בעיות עיניים, קודם כל חשוב שכל ילד ייבדק על ידי רופא עיניים.

רק לאחר מכן, גם אם בדיקת הראיה תקינה ורופא העיניים אישר שאין כל בעיה בעין, יש לפנות לבדיקה וטיפול בקליניקה ייחודית, המיועדת לסיוע לילדים הסובלים מקשיי קריאה, שם ניתן לקבל פתרונות לקשיי קריאה, המותאמים באופן אישי לכל ילד.

לפרטים נוספים על הקליניקה לחצו כאן >>

הקליניקה בהנהלת רון מידן, אופטומטריסט בעל נסיון ייחודי של 8 שנים בהתאמת אביזרים אופטיים מיוחדים לקריאה בהתאמה אישית, לסובלים מקשיי קריאה.

למידע נוסף על פתרונות לקשיי קריאה לחצו כאן >>

מערכת האתר

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים: