שימוש נכון בקרם הגנה

הקיץ כבר בפתח ומביא איתו חופש, ים, שמים כחולים וגם שהייה בשמש החמה – שעלולה לסכן את העור שלנו. אז נכון שעל מדפי החנויות אפשר למצוא מגוון רחב של קרמים להגנה מפני השמש, אבל איך יודעים כיצד לבחור בקרם הנכון ולאחר שכבר בחרנו – איך משתמשים בו באופן יעיל?

freedigitalphotos.net | by stockimages

freedigitalphotos.net | by stockimages

הנה כמה המלצות חשובות:

  • קרם הגנה הוא לא תחליף לאמצעי זהירות בסיסיים –  כובע רחב שוליים, משקפי שמש, בגדים ארוכים ושתייה מרובה הם קו ההגנה הראשון שלנו בפני השמש ואסור לוותר עליהם גם אם מרחנו קרם הגנה. מעבר לכך חשוב מאוד לא להיחשף לשמש בשעות הקרינה המסוכנת, החל מהשעה עשר בבוקר ועד ארבע אחרי הצהריים.
  • מדד ההגנה מהשמש צריך להיות בין 30 ל – 50 – אחת הדרכים לפיהן אנחנו בוחרים קרם הגנה היא מדד ההגנה מהשמש (SPF) שמיוצג על ידי מספר ומציין את משך הזמן שהתכשיר מגן עלינו מכוויות לעומת הזמן שהעור היה מקבל כוויה ללא קרם ההגנה. בניגוד למיתוסים הנפוצים, אין תועלת מיוחדת בבחירה בקרם עם מדד הגנה של 100. ההמלצה הכללית היא להשתמש בחיי היום יום בקרם עם מספר גבוה מחמש עשרה ואם מתוכננת שהייה ארוכה יותר בשמש – בקרמים במספר 30 – 50. 
  • אל תתפשרו על עמידה בתקנים בארץ ובחו"ל – כדי להבטיח הגנה מרבית, חשוב שקרם ההגנה שאתם קונים יעמוד בתקנים האוסטרלים והאמריקאים המחמירים ויהיה גם באישור משרד הבריאות הישראלי.
  • הקפידו על זמני שימוש נכונים – בשונה ממה שהורגלנו, כדי שלקרם תהיה יעילות גבוהה יש למרוח אותו על העור כחצי שעה לפני שיוצאים לשמש, להתמרח שוב כששוהים בשמש ולחזור על הפעולה כל שעה, במיוחד אם אתם נמצאים בים או בבריכה.
  • שימו קרם הגנה גם בעת נהיגה ברכב – למרות ששמשות המכוניות מסוגלות לחסום את קרני השמש קצרות הטווח (UVB) הן ככל הנראה לא חוסמות את קרני השמש ארוכות הטווח (UVA) ולכן מומלץ לשים קרם הגנה גם לפני נהיגה בשעות הקרינה המסוכנת.
  • אל תשמרו את הקרם במשך תקופות ארוכות מידי – מומלץ להשתמש בקרם באותה השנה בה קניתם אותו או מקסימום עונה לאחר מכן, שכן לאחר תקופה של שנתיים הרכבו הכימי עלול להשתנות והוא עלול לאבד את היעילות שלו.
  • אל תסתפקו בתכשיר קוסמטי כמו קרם לחות או מייקאפ כתחליף לקרם הגנה – תכשירים אלו אמנם מכילים חומרים שיכולים להגן על העור באופן זהה לקרם ההגנה, אך אנו מורחים אותם בשכבה דקה שאינה מעניקה את ההגנה הרצויה.

לסיכום, קרם ההגנה הוא בהחלט פריט חובה בכל יציאה לשמש, אבל גם הוא לא יכול להבטיח 100% הגנה. בסופו של דבר, הדרך הכי טובה להימנע מחשיפה מסוכנת היא להשתדל לא לצאת לשמש בשעות החמות וכאשר יוצאים לנקוט בכל אמצעי הזהירות האפשריים – או לפחות להשתדל להיות כמה שיותר בצל.

מערכת האתר

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים: